středa 4. ledna 2012

4

Revoluce! Hurá!

Po všech předchozích revolucích (od ohně přes kolo, páru, elektřinu, průmysl, počítače a internet) se těším na další. Pomalu se líhne a její začátky určitě zažiju.

Individuální výroba. Tisk a vazba knih na objednávku po kusech, organické léky (léky na míru), 3D tiskárny. Jednotlivé čůrky se stékají a (doufám že) vytvoří silný proud, který spláchne spoustu usazenin v řetězci výroba - překupník - překupník - ... - já. A podobných.

Jasně, a továrníci nebudou mít co žrát, namítnete. Jednak je mi to u zadele, a navíc to není pravda. Speciální součástky a hlavně materiály budou klíčové - jejich výroba určitě individuální nebude. A především návody, plány, postupy, programy. Možná si doma na budoucí 3D tiskárně vyrobím vlastní mobil, ale někdo jej předtím bude muset navrhnout a dodat mi plány pro moji tiskárnu.

Nebudou tak důležité výrobky, ale návody, plány na ně. Budou open-source i komerční, bude DRM, patentové spory i pirátství. A bude spousta míst, kde se s nimi bude obchodovat. Hlavně na internetu, nebo co bude po něm.

Už máte svůj blog o 3D tisku, který se postupně přes výměnu plánů pro RepRap přes fórum, jednoduchý bazar v PHP a něco jako e-shop přetaví v regulérní obchod s velikým obratem, až technologie dorazí od hračičků k masám?

Žádné komentáře:

Okomentovat